מופע לדתיים

למה בכלל צריך מופע לדתיים?

שאלה טובה. הכל התחיל מזה שלפני כמה שנים נתקלנו אני וחבריי בהתלבטות שגרתית, מה לעשות בערב?

האופציות כמובן היו אותו דבר: סרט, באולינג, אוכל, להישאר בבית או "פגישה במרכז" אם אתם ממש מופרעים. מופע סטנדאפ מעולם לא עלה על הפרק מכיוון שרוב הסטנדאפיסטים החילונים מדברים על נושאים שבעייתי לאדם הדתי לשמוע כגון (סתם סתם) ומכיוון שסטנדאפיסטים חילוניים נוטים "לרדת על הקהל", על אחת כמה וכמה כשיש מיעוט דתי בקהל ואז הם נבחרים כקרבן התורן. 

סטנדאפ מבוסס על הזדהות. כשהקהל מזדהה איתך ועם התוכן של המופע הוא צוחק הרבה יותר. אנו מזדהים עם הדברים שקורים לנו בחיי היומיום וקהל דתי מזדהה הרבה יותר עם בדיחות על יעלה ויבוא בשמונה עשרה מאשר עם בדיחות על קופות חולים. ככה זה. 

במופעי הסטנדאפ לדתיים "קרנבל ברשות התורה" ו"המבדיל בין קודש לצחוק" אני מדבר על שלל נושאים מעולמו של האדם הדתי – שבת, תפילות, חגים, צומות, דייטים, זוגיות, נישואין, ילדים, גבאים, קוראים בתורה ועוד ועוד מבלי לרדת על הקהל. אלא אם הוא דורש את זה כמובן. 

אל דאגה, אתם לא הראשונים ש"חוששים שהמופע לא מתאים". אז תנו לי להרגיע אתכם: אני מופיע לדתיים כבר למעלה מעשר שנים ברחבי הארץ למגוון סוגי האוכלוסיה, מדתל"שים ועד חרדים, הופעתי בישיבות תיכוניות, בישיבות הסדר, ביישובים, בקהילות בית כנסת, בכנסים, לשירות הלאומי, לצה"ל, לביינישים ולמי לא. נגיד את זה ככה, אם את מחלקת גיור במשרד ראש הממשלה קרעתי מצחוק, ואנחנו מדברים כאן על שופטים, דיינים וחרדים כן? אז אני מאמין שגם אצלכם יהיה בסדר…