אודות יאיר אורבך

אז מבלי לבלבל אתכם בפרטים הלא רלוונטיים של "נולדתי ברעננה וכבר מגיל קטן ידעתי ש…", ניגש לעניין.

את חיי כעצמאי התחלתי ב 2005 כשפתחתי עוסק פטור. הייתי רווק, צעיר ופליט ריאליטי אחרי שהשתתפתי בתוכנית טלוויזיה בשם האקדמיה לצחוק.
כן חברים וחברות, אני קומיקאי שכותב על עסקים.

את הקבלה הראשונה הוצאתי על הופעת סטנדאפ לבית ספר. קיבלתי 150 ₪ עבור ההופעה הזו ולא היה מאושר ממני. טוב, אולי למעט המפיק שלי שהרוויח פי 20 ממני ותחנת הדלק ששילמתי לה 200 ₪ עבור התדלוק. לא קריטי.

שנה קדימה, הפכתי לעוסק מורשה אחרי שמיתגתי את עצמי כסטנדאפיסט לדתיים והתחלתי לפתוח קופות, למלא אולמות ולהרוויח ימבה מצוות. וגם קצת כסף.

עשיתי תואר במשהו לא רלוונטי כדי שההורים יהיו רגועים ובמקביל לתואר ניסיתי להקים עסק חדש ולמכור מוצר לציבור הדתי. נחלתי כישלון חרוץ. לא היה לי מושג בעסקים, התוכנית הכלכלית שלי הייתה תלושה מהמציאות ואפשר לומר שגם אני. הפסדתי עשרות אלפי שקלים אבל לפחות הרווחתי המון שכר לימוד.

במהלך השנים בניתי את זהותי כעצמאי. עוד היו לי פזילות פה ושם כשכיר (מחנך ומורה להתנהלות כלכלית, קופירייטר, יועץ משכנתאות ואימון מורדים בקונגו – רק שלושה מהם נכונים) אבל ברגע שהצלחתי לשחרר ולהתגבר על הפחד הבנתי שמתאים לי להיות עצמאי ולא שום דבר אחר.

בכל שנה אני דואג להקים עסק חדש או לפתח עסק קיים. אני עושה את זה גם כי אני רוצה שהחיים שלי יהיו מעניינים אבל בעיקר כי עצמאי כל הזמן חייב להתפתח. עצמאי שלא מתקדם, לא נשאר במקום. הוא הולך אחורה.

כיום אני הבעלים של תהנו מלא בע"מ, חברה שמאגדת תחתיה פעילות ספורט ייחודיות (חפשו בגוגל Talk2orbach) וייצור ומכירה של בובות ענק ותחפושות מגניבות לפורים. סטנדרטי סה"כ.

בשנים האחרונות נהגתי לשתף את עוקביי (בעיקר בפייסבוק) בתהליך הקמת העסקים, בתובנות שקיבלתי במהלך הדרך, בסיפורים שהיו לי עם לקוחות, בהצלחות וכמובן גם בכשלונות. אני מאמין שצריך להיות שקוף וישר בעסקים ומאמין שאנו כנותני שירות צריכים להתנהג קודם כל כבני אדם ורק לאחר מכן לחשוב על האספקטים האחרים בעסק. אני מאמין (וגם מתנהג כך) שהלקוח חשוב הרבה יותר מהכסף שאנחנו מרוויחים ממנו. לקוח שאינו מרוצה, אינו שווה לי את הכסף שאני מרוויח ממנו.

במהלך השנים קיבלתי פניות ממגוון בעלי עסקים שביקשו להתייעץ איתי על בעיות נקודתיות, אסטרטגיה לעסק או אפילו התייעצות על האם רעיון מסוים יצליח לדעתי או לא (לא אלי, כבר אמרתי לך, קוטם גזר לא יעשה אותך מיליונר).

בעקבות הפניות הללו גיליתי שהרבה בעלי עסקים (גם כאלה שפועלים כבר שנים רבות) עושים טעויות בסיסיות שגובות מהן זמן יקר וכמובן גם כסף. אי אפשר להאשים אותם. כל אחד יכול לפתוח היום עסק בלי שום הדרכה או מבחנים שצריך לעבור. אז מה הפלא?

אני אוהב להשוות את זה לשחייה.
רוב האנשים לא יקפצו למים עמוקים אם הם לא יודעים לשחות. יש כאלה שילמדו לשחות בעצמם או בעזרת קרוב משפחה אך יש סיכוי טוב שהם ישרפו מלא אנרגיה במהלך השחייה. מה שכן, אפילו אחרי עשר שנים של שחייה, מורה מומחה לשחייה יוכל לתת להם כמה טיפים שישדרגו את איכות השחייה שלהם ויביאו אותם לתוצאות טובות יותר.

אז בכל מה שקשור לעסקים, אני המורה לשחייה שלכם.
המטרה שלי היא שכל אדם שאפילו שואל את עצמו "איך פותחים עסק?" ידע ישר שאני הכתובת. אני אלמד אותו לא לפחד מהמים. אלמד אותו לצוף, לצלול, לקפוץ ראש למים כמו שצריך וכמובן לשחות בעולם העסקי בצורה הכי מהנה ששורפת הכי פחות אנרגיה. אני רוצה שתקומו יום יום בבוקר ותגידו "וואו. טוב לי." כמו שאני עושה בכל בוקר (חוץ מבאלה שמגיעים אחרי לילה שהילדה הצמיחה שיניים, המצאה גרועה יותר מקוטם גזר).
רוצים לדעת עוד? קראו מה כתבו עלי במקור ראשון ובערוץ 7. כזה אני, מפלצת יח"צ מגזרית. 

רוצים לשאול אותי משהו? אל תהססו ליצור קשר.

דברו איתי

להמשך שיחה בווצאפ ←
????שלום!
איך אפשר לעזור?